Books and essays
A munka világa - A 21. század elején
Szerkesztette: Sebők Marianna
"Az elmúlt években nem került kiadásra aktuális foglalkoztatáspolitikai és munkaerőpiaci folyamatokat áttekintő publikációk sokasága; ezért talán nyugodtan mondhatom, ez a mű hiánypótló. Külön örülök annak, hogy a kötet írói tudományos és nem aktuálpolitikai szempontból közelítik meg a témát. Az a tény, hogy a Szerzők és a Lektorok összesen hét jelentős hazai felsőoktatási intézmény munkatársai, önmagában is alátámasztja a széleskörű megközelítés és feldolgozás igényét.
Ami miatt szeretem ezt a könyvet, mert egyszerre tudományos igényű, ugyanakkor gyakorlatias és realisztikus. Külön öröm számomra, hogy a kötet fölveti azokat a kérdéseket, amik a 21. század munkaerőpiacát foglalkoztatják. A Szerzők nem sablonokban gondolkodnak, hanem olyan kérdésekre keresik a választ, hogy vajon tényleg munkaerőhiány lesz-e - avagy - munkaerő fölösleg alakul ki a robotizáció és digitalizáció eredményeként?
Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik elgondolkodnak a jövő évtizedek közgazdasági, üzleti fejleményeiről, vagy legalábbis azokról a "sejtésekről", amelyek ezen fejleményeket meghatározzák (szerintem most inkább csak sejtéseink vannak. Merthogy olyan világban élünk, ahol még a következő tíz év sem kiszámítható. Abban bízom csak, hogy a robotok nem veszik át a szerepünket, hiszen mi találtuk ki őket..."
Prof. dr. Dobák Miklós
egyetemi tanár
"Foglalkoztatáspolitika, munkaerőpiac. Első hallásra talán száraz terminus technicusok. Azonban, ha mélyebben belegondolunk, a munka, a gazdaság, a társadalom hallatlanul izgalmas összefüggésrendszere bontakozik ki előttünk, amely döntően meghatározza az emberek jólétét és jól-létét. A munkaerőpiaci folyamatok megismerése és megértése a kutatóktól, gyakorlati szakemberektől, de a témakörrel ismerkedőktől is racionális közgazdasági gondolkodást és ezzel egyidejűleg társadalmi érzékenységet igényel. Mindezt Magyarországon egy olyan különleges időszakban, amikor történelmileg rendkívül rövid idő alatt - egy nagy válságot is átvészelve - jutottunk el a szocialista tervgazdálkodástól a globális folyamatok által determinált nyílt munkaerőpiacig. Általános munkaerőhiánytól kétszámjegyű munkanélküliségen át egy egészen más tipusú munkaerőhiányig. A kézikönyv szerzői szakszerű pontossággal definiálják és értelmezik, teszik kézzelfoghatóvá e sokrétű témakör összefüggéseit."
dr. Munkácsy Ferenc
főszerkesztő, Munkaügyi Szemle
Sebők, Marianna: Workforce mobility in Hungary
Lectori Salutem!
Readers find a survey and analysis in study of Sebők Marianna „Workforce mobility in Hungary”. The author reviews social, economic and legal terms related to workforce mobility. Their description remains within the fundamentals of institutions, however, a deeper analysis may not be necessary because, fundamentally, this study introduces results of two (a basic and a control) surveys.
Results of the country-wide survey 2014 and that made on county level 2015 provide true picture on the missing mobility as one of decisive factors of the Hungarian labor market. Many circumstances may cause remaining and diverse means are available or, more precisely, could be used to encourage mobility, yet, no change could be observed in the past period.
Of course, the question can be asked: Why is mobility necessary at all? Sebők Marianna describes with proper sensitivity the balance-creating role of mobility, its furthering effect onto the economy, but the results of her surveys unambiguously show that the current social structure and ownership circumstances as well as way and orientation of thinking counteract mobility. This study reveals that mobility does not mean motion in space simply but also adaptation to a new environment and micro-culture and this may affect all participants positively.
I recommend book of Sebők Marianna both to professionals and non-professional persons.
Kiss György
University Professor
Budapest/Pécs, 8 March 2016